Mitä eroa on Virikkeellä ja hierontaedulla?

Virike-etu on tarkoitettu liikunta- ja kulttuuripalveluihin, kun hierontaedulla voi maksaa klassisen hieronnan ja urheiluhieronnan palveluita.

Virike-etu ja hierontaetu ovat toisistaan erillisiä työsuhde-etuja, joille on määritelty Verohallinnon toimesta omat verovapaat rajansa. Kummallakin edulla on myös omat maksukorttinsa. 

Virike-etua ei siis voi käyttää hierontapalveluiden maksamiseen, eikä hierontaedulla voida maksaa esim. liikuntapalveluita.

Jos työnantaja aktivoi työntekijöiden käyttöön MyChoice-saldonsiirto-ominaisuuden, voivat työntekijät siirtää saldoa mm. Virike- ja Hierontaedun välillä. Tämä vaatii, että yritys on ottanut molemmat edut käyttöön ja työntekijät ovat saaneet kummallekin edulle omat maksukorttinsa.